Realizacje

Stacja energetyczna, Elsinore

Zawór kulowy BROEN Ballomax®  zabezpieczeniem efektywnego odcięcia i prawidłowego przepływu.


Helsingør Forsyning (Dania).

 

Zamek Kronborg – skuteczna kontola w latach 1420-tych
 Od niepamiętnych czasów Twierdza Kronborg położona na obrzeżach Elsinore kontrolowała statki przepływające przez Cieśninę Sound. Ponadto chroniła infrastrukturę i bogactwa Duńskiego Królestwa, nie dopuszczając do przepłynięcia przez Sound wrogich statków, a także pobierała opłaty podatkowe za przejazd. 

Analogicznie do dawnych czasów,  w 2017 roku elektrociepłownia w Elisnore jest centralnym elementem dzisiejszczej infrastruktury i musi działać w sposób optymalny, zabezpieczając ogromne ilości codziennie użytkowanej ciepłej wody bez utraty ciepła w trakcie przesyłu.

 

Zielona transformacja i modernizacja
Forsyning Helsingør, lokalna firma użyteczności publicznej w Elsinore, planuje modernizację ciepłownictwa i zwiększenie jego odporności na przyszłość. Wymagane jest konkurencyjne cenowo rozwiązanie, wspierające program zielonej transformacji od 2019 roku – jest to zarówno cel lokalny jaki i ogólnonarodowy. Aby osiągnać ten cel elektronie są w trakcie zastępowania paliwa w postaci gazu ziemnego na drewniaane wióry – co jest zalążkiem przyszłości, która nie będzie opieraćsię na paliwach kopalnych.

Forsyning Helsingør zamierza być jednym z wiodących przedsiębiorstw użyteczności publicznej w Danii dostarczających energię elektryczną, wodę i ogrzewanie, a także zapewniające prawidłowe postępowanie z odpadami i ściekami przy jednoczesnym promowaniu dobrze funkcjonującego i świadomego ekologicznie społeczeństwo lokalnego.

 

Forsyning Helsingør – atutem duńskiej sieci elektociepłowniczej.
Obecnie elektrociepłownia produkuje przede wszystkim energię elektryczną, a jako wtórną - energię cieplną, która może być rozprowadzana w miejskim systemie ciepłowniczym. Przy mocy wyjściowej 55 MW istniejąca elektrociepłownia ma być aktywna przez lata i stanowić wsparcie jako rezerowa elektornia szczytowa. Kocioł w eletrociepłowni opalany jest gazem ziemnym i wytwarza parę do turbiny parowej, która z kolei wytwarza moc. 

Eletrownia szczytowa jest uruchamiana jeżeli cena energii elektrycznej jest za wysoka, a cena gazu ziemnego za niska. W moemncie gdy ceny energii elektrycznej są korzystne i prawidłowe, ciepło produkowane przez elektrociepłownię magazynowane jest w zbiorniku o pojemności 16,000m3 – ok. 700 MW. Stacja szczytowa została zmodernizowana, w celu skutecznego zabezpieczenia prawidłowego przepływu, efektywności zamknięcia i optymalizacji synergii z wykorzystaniem biomasy jako paliwa.  

 
BROEN Ballomax® DN500 – Zawór kulowy z Double Block and Bleed – DBB – wylot pod zaworem kulowym.

W związku z planami wiosną 2017 roku Forsyning Helsingør zakupił cztery nowe zawory odcinające BROEN Ballomax® DN500 z zaworem DBB i wsapwawał je do istniejącej sieci cieplnej (temp. 150 ° C / PN25).

Dwa zawory BROEN Ballomax® pełnią funkcję głównych zaworów odcinających między nową instalacją biomasy a elektrownią zespoloną. Dwa inne zawory BROEN Ballomax® z napędem w formie przekładni AUMA jako zawory obejściowe, które mogą skierować wodę z rury zasilającej z instalacji biomasy do kotła parowego w celu dalszego ogrzewania przed dostawą do użytkowinika, co następuje w sytuacji gdy temperatura nie jest wystarczająco wysoka Przy maksymalnej wydajności przepływu 2400 m3 / h, temperaturze do 120 ° C i ciśnieniu do 25 barów ważne jest, aby zawory działały niezawodnie.

Firma Forsyning Helsingør zdecydowała się na renowację elektrociepłowni opartej na zrównoważonym paliwie w postaci drewnianych wiórów. Istniejąca stacja została zmodernizowana, aby działała jako niezawodna stacja pod najwyższym możliwym obciążeniem, a komponenty uzyte do modernizacji cechować musiało bezpieczne i optymalne funkcjonowanie. Dlatego zawory BROEN Ballomax® zostały dostarczone z funkcjami zapewniającymi dodatkową niezawodność. Dużą wagę przywiązano również do zakupu od sprawdzonego dostawcy, który ręczy za swój produkt.

 

BROEN Ballomax® z kulą jarzmioną i Double Block and Bleed

Nowe zawory zamontowane w elektrociepłowni mająspecjalne zadania i są zaworami z kulą jarzmioną -  zawory z kulą zamocowaną zarówno u góry jak i u dołu. Zmniejsza to znacznie tarcie i moment obrotowy, gdy zawór jest aktywowany. Zawory wyposażone w zawór spustowy  - zapewniający całkowite opróżnienie komory między kulą a korpusem, dzięki czemu można stwierdzić, czy zawór zamyka się w 100% szczelnie - stąd nazwa Double Block and Bleed.

BROEN Ballomax® DN50 – Zawór kulowy z Double Block and Bleed – DBB – spust pod zaworem.